مطالب علمی-آموزشی در باره تربیت و آموزش کودکان - آموزش ساز داربوکا

موضوعات
Category

لينك هاي روزانه
Daily Links

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 1
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 2
» بازديد سال : 296
» بازديد کل : 477
» اعضا : 0
» مطالب : 22

آموزش ساز داربوکا


تاریخ انتشار پست : 1397/4/27 بازدید : 8
ساز کوبه‌ای یا پِرکاشِن به هر سازی گفته می‌شود که ازطریق ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که منجر به نوسان شود، تولید صدا کند. وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای معمولاً اجرای ضرب‌آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است ولی توانایی اجرای ملودی را هم دارد. این ساز احتمالاً پس از صدای انسانی قدیمی‌ترین نوع ساز است. سازهای کوبه‌ای را کلاً می‌توان به دو دستهٔ سازهای کوبه‌ای با کوک معین مثل زیلوفون و سازهای کوبه‌ای با کوک نامعین مثل انواع طبل تقسیم کرد. در این پست ما در نظر داریم که فیلم هایی در اختیار شما قرار دهیم که داربوکا را آموزش می دهد.

۱-مقدمه

داربوکا از جمله ساز های کوبه ای است که از جنس سفال و یا فلز ساخته می شود که بیشتر کشور های خاور میانه ای مثل ایران از آن استفاده می کنند این ساز در موسیقی عربی هم به عنوان ساز های اصلی به کار می رود و بخش جدا نشدنی از موسیقی بزمی اعراب است  که از نوازندگان این ساز می توان به استاد حمدی آکاتای اشاره کرد .

 

مطلب مهم :دانلود رایگان ۲ کتاب آموزشی تنبک (به همراه معرفی کتب برتر)

۲-نام های دیگر داربوکا

  • گابلت درام (Goblet Drum)
  • چَلیس درام (Chalise Drum)
  • تارابوکا (Tarabuca)
  • دِبوکا (Debuca )
  • دومبِک (Dumbec)
  • تبلا (Tabla)

 

در اقلیم و فرهنگ ایرانی از این ساز به عنوان تمپو یا ساز تمپوی عربی یاد می شود.کاربرد این ساز معمولا در موسیقی پاپ و ریتمیک بیشتر به گوش می رسد. البته در موسیقی های تلفیقی و سنتی نیز کاربرد دارد. اما نقش اساسی آن در موسیقی نواحی جنوب ایران یا به اصطلاح ” بندری ” بیشتر محسوس است.

دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد