مطالب علمی-آموزشی در باره تربیت و آموزش کودکان - تنبک (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه‌ای ایرانی است. این ساز پوست

موضوعات
Category

لينك هاي روزانه
Daily Links

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 1
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 2
» بازديد سال : 296
» بازديد کل : 477
» اعضا : 0
» مطالب : 22


تنبک (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه‌ای ایرانی است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل‌های جام‌شکل محسوب می‌شود که از این خانواده می‌توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد.در این پست ما به معرفی ۵ تا اساتید تنبک نوازی در ایران می پردازیم امیدوارم که مطالب ارائه شده مفید باشند.

۱-مقدمه

تنبک از نظر ساز شناسی جز طبل های جام گونه است. تنبک علاوه بر موسیقی سنتی امروز، این ساز در اکثر موسیقی نواحی ایران به همراه ساز های دیگر، صدای دلنشینی را به پژواک در می اوردام این ساز در استان هرمزگان (تمپک) است ک با (تمپو) بی ارتباط نیست.
مثلا سازی در کشمیر با نام (تنبک نَری) نواخته میشود که نَری در زبان محلی یعنی سفالی.
همچنین سازی به صورت یک جفت تنبک در مالزی به نان (گِدُمبَک) نواخته میشود. در معنی واژه تنبک دونظر وجود دارد: عده ای میگویند که واژه تنبک از صدای این ساز، یعنی از ترکیب دو عبارت (تن) و (بک) به دست امده و (تن) یا (تم) صدایی است که از نواختن ضربه ای به ناحیه مرکزی پوست تنبک بیرون می آید و (بک) نواختن ضربه ای به ناحیه کناری پوست است.

۲-آشنایی با برخی از اساتید تنبک نوازی در ایران

  • حسین تهرانی
  • جهانگیر ملک
  • داریوش رفیعی
  • بهمن رجبی
  • محمد اسماعیلی
دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد